top of page

Історія Новомерчицької школи

Рік спорудження -1916.

Школа функціонувала 75 років (1916-1991)

Нове приміщення школи

було відкрите в 1991 році.

   У 1885 році на кошти поміщика Є. Духовського була зведена перша кам’яна будівля школи в с. Новий Мерчик. Отже в цьому році Новомерчицькій школі виповнюється 170 років!

   Як вона починалася - наша школа? Хто були перші вчителі? Чим жив учнівський колектив? З жодної книжки про це не дізнаєшся. Тому учні і вчителі нашої школи взялися за власне дослідження.

 

І частина

Дореволюційна школа

Грамотній людині і в лісі світло,

а невченому – і серед степу ніч

Народне прислів’я

 

   Любов до освіти з давніх давен була властива українцям, вони принесли її в слобідські степи разом з іншими схильностями і здібностями.

   З 1828 року Російська Православна церква починає систематично займатися створенням навчальних закладів. Для цього приймається Статут парафіяльних училищ. І-класні парафіяльні школи існували у селах і волостях. До цих народних училищ приймали дітей всіх верств населення, не залежно від статі, не молодше 8 років. Плата за навчання не вимагалася. Серед вчителів було багато осіб духовного стану.

   Існували такі типи парафіяльних шкіл: школи грамоти (однорічні), однокласні (2-3 роки навчання) і двокласні (4-5 років навчання).  В цих школах дітей селян та інших «нижчих» верств населення навчали елементарної грамоти.

   Основну увагу приділяли Закону Божому, церковнослов’янському читанню і церковним співам. З російської мови в арифметики школи давали недостатні знання — учні виходили з них майже неписьменними. Більшість шкіл не мала пристосованих приміщень та необхідного навчального обладнання. В 1844 році парафіяльні школи дістали назву  («церковно-приходські»). Відомостей про наявність такої школи при Покровській церкві (с.Новий Мерчик) знайти не вдалося.

   Після відміни кріпосного права в Російській імперії була проведена земська реформа, у відповідності з якою на рівні губерній та повітів були створені всестанові виборчі органи - земства.  Протягом наступних 60 років вони відіграли помітну роль у вирішенні різноманітних соціальних проблем місцевого рівня.

Земства відкривали школи і бібліотеки, лікарні і медпункти, будували  мости і дороги, створювали різні господарські структури. Ось так з’явилося поняття земська школа.

Довідка

Земські школи — загальноосвітні школи в дореволюційній Росії, які відкривалися і утримувалися земствами в сільській місцевості.

 

 

 

   З 1872 року Євген Михайлович Духовський стає власником земель Старого і Нового Мерчика. Характерними ознаками його діяльності стають не лише прогресивні нововведення в галузі господарської діяльності та будівництва, а й соціальний захист своїх робітників, заняття доброчинністю. Серед таких добродійних справ   - відкриття і повне утримання початкових шкіл-училищ в Новому Мерчику і в Старому Мерчику.

   У 1872 році у Росії було проведено нову шкільну реформу, за якою всі початкові школи були реорганізовані в загальноосвітні початкові народні училища. В цей час започатковано і цілий ряд земських шкіл у селах повіту, зокрема в Новому Мерчику це відбулося в 1881році.

   Школа тоді мала назву народного училища, яке було відкрито  21 березня 1881 року. Мета відкриття: навчити дітей читати, писати, рахувати. Якою  вона була спочатку невідомо, та вже у 1885 році побудовано приміщення на кошти поміщика Євгена Духовського (Новий Мерчик входив до його економії).

 

 

   На будівництво затрачено 1800 карбованців. Будували школу всім селом. Вона була кам’яна,  серед селянських хаток височила білою красунею. Сучасним був і дизайн: пофарбовані досить великі вікна, двері, у кімнатах дерев’яна підлога. Була тільки одна класна кімната (10,5×9,5×4,5 висота), передня, кухня, учительська і  прибудовані дерев’яні сіни.

   Місце для майбутньої школи обиралося з любов’ю. Недалеко був ставок, та будівля школи - вище рівня води - красувалася на вигонному майданчику, тому будівлі не загрожувало підтоплення. «Школа знаходиться на 18 сажень від церкви, 141 від кладовища…» – читаємо у тогочасному документі. Біля школи знаходилося дві крамниці з дрібними товарами.

   Був у Мерчику і невеликий шинок, але у 1891 році його зачинили, про що з задоволенням повідомляв вчитель Яків Насєдкін. «Школа існує на гроші, які виділяють селяни (це 360 крб.) та попечительки школи пані Духовської (кожен рік вона жертвує 100 крб.), а земство виділяє 40 крб. Всього:500 крб.».

· Платня вчителю – 300 крб.

· Платня законовчителю – 76 крб.

· На опалення та освітлення – 50 крб.

· На ремонт – 15 крб.

· На навчальні посібники – 22 крб.

· На утримання сторожа – 24 крб.

   Навчали дітей 2 чоловіки: вчитель і законовчитель. Як видно з документу, законовчитель одержував 76 крб. на рік: 36 крб. від громади, 40 крб. від земства. Вчитель отримував 300 крб за рік від пана Духовського.

   Велися уроки російською мовою, тому навчатися було важко. Взагалі, рівень  грамотності у Валківському повіті був низьким – на кожного письменного припадала сотня неписьменних, в селах панувала темнота і відсталість. Газети і журнали   отримували лише багаті люди та поодинокі вчителі, серед яких, до речі, був і вчитель Яків Насєдкін, який працював у селі  Новий Мерчик у 1892 році...

Сучасний вигляд частини будівлі школи.

Фото Міщенко О.М., 2011 рік

bottom of page